Sverige. Platsen vid Sandöbrons fäste med Westerlunds K-märkta fik och neonskylten som ensam kostade som ett husbygge på femtiotalet samt bilmuseet med bilar från förr är historisk. Nu blir den ännu bättre när Ådalens, som förestår museet, bjuder på 1250 friska kvadratmeter. by Lars-Åke Krantz

Bröderna Forsman Torsten, Torvald, Lars och Kjell ser man sällan alla på en gång. Efter idogt ringande lyckades de sammanstråla vid det utbyggda museet i Lunde.

Buicken är ensam skäl nog att besöka utställningen. En fantastisk renovering signerad Lars Stattins Renoveringsverkstad i Nordingrå.
Den svängda mastodontbyggnaden vid Ångermanälvens strand har byggts ut med ytterligare två tårtbitar. Nu kan den nyrenoverade Buicken få hedersplatsen mot vattnet och ännu flera fordon rullas in. Muséet är resultatet av fyra bröders bilintresse.
Bröderna Forsman driver Ådalens i Kramfors. En av Sveriges sex största fordons-återvinningar med över 40 anställda.
Som ordförande för Sveriges Bilskrotares Riksförbund under 20 år har Torvald Forsman en unik överblick och företaget ligger topp gällande teknik och miljötänk.
Pappa Torbring Forsman startade allt utanför ladugården när han slutade med djuren 1954. Sönerna är kvar på samma plats men idag är allt förändrat och företaget är ett av Kramfors största.

Så började det. En Chevrolet 1928 skrotas ner och i bakgrunden renoverade bilar som finns kvar ännu idag.
Muséet är skötebarnet, hobbyn, avkopplingen. Här kan du fika, köpa billitteratur, knockas av omgivningarnas skönhet och historiska förankring.
Den röda NV:n (Nymans verkstäder) är aldrig startad! Tigern från 1951 köptes av en arbetare på NV som fick den till ett bra pris där den stod i Sollefteå.
–Men vi har ju skaffat bil, sade frugan och gubben rullade in hojen i källaren ostartad.
Här kan du inleda äventyret i Höga Kusten med branta berg som stupar ner i havet . Här kan du njuta av fordon från förr där de står i den naturliga kurvan som löper genom byggnaden.

Westerlunds Konditori rakt över vägen. Neonskylten på taket kostade 52.000 kronor 1954. Lika mycket som ett nytt hus.

Den nyrenoverade Buicken från 1926 med sexcylindrig toppventilmotor står på hedersplats. –En bil är en bil och man kör de flesta som en modern bil med undantag av en detalj, bromsarna. Att bromsa var en helt annan sak förr, sade Torvald.
Bröderna Forsman har fler bilar än som ryms under taket så fordon byts hela tiden. Dessutom gästar andras intressanta bilar och motorcyklar. Ett solklart utflyktsmål för nya och gamla besökare.
– Öppet alla dagar hela sommaren och fikat ingår i entréavgiften.